Udělené ceny

Cena Jiřího Ortena (Svaz českých knihkupců a nakladatelů)

www.sckn.cz

Letošní vítězkou Ceny Jiřího Ortena je Jana Šrámková
(Tisková zpráva)

Cenu Jiřího Ortena pro mladé autory do 30 let od letošního roku organizuje SČKN.
Partnerem je Magistrát hlavního města Prahy (vítěz obdrží 50 000Kč). Sponzory letošního ročníku jsou literární server knihovnice.cz, občanské sdružení Dobrá knížka a tiskárna Akcent Vimperk.

14. května 2009 byla na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha 2009 z letošních tří nominovaných autorů (Jakuba Katalpa: Hořké moře, Jakub Řehák: Světla mezi prkny a Jana Šrámková: Hruškadóttir) vyhlášena laureátkou Ceny Jiřího Ortena 2009 Jana Šrámková za svůj prozaický debut s názvem Hruškadóttir.
Její nominace byla odbornou porotou (Petr A. Bílek, Libuše Bělunková, Jindřich Jůzl, Pavel Kosatík a Pavel Mandys) zdůvodněna slovy: „Za stylově čisté, tematicky ojedinělé, nedoslovné vyprávění.“

Jana Šrámková: Hruškadóttir
Brožovaná, 116 stran, 158 Kč
Vydává nakladatelství Labyrint v edici Fresh.
Najít přátelství, prostředí k životu, zbavit se strachu a na prahu dospělosti se „adoptovat“ do fungující rodiny. Dá se v oceánu smutku šlapat voda? Existuje dno a stojí za to se od něj odrazit? Debut Jany Šrámkové vypráví příběh osudové lásky zahrnující víc než jen vztah muže a ženy. Slova jako milovat nebo láska k tomu ale nepotřebuje. Zvláštní autorská cudnost, mistrná technika náznaků a přesných detailů dělají z téhle „islandské“ novely podivuhodné čtení.

Jana Šrámková (1982)
Vystudovala Evangelikální teologický seminář, dokončuje studium tvůrčího psaní a redakční práce na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Věnuje se literatuře pro děti (k vydání připravuje knihu Putování žabáka Filemona) a fotografuje. Žije v Praze.

Laudátio pro Hruškadóttir přednesl předseda poroty prof. Petr A. Bílek.

Elektronická podoba textu na www.sckn.cz

Za představenstvo Svazu českých knihkupců a nakladatelů
Marcela Turečková
604 200 597



Premia Bohemica (Obec spisovatelů)

www.obecspisovatelu.cz

Premia Bohemica zná už svého 16. laureáta

Letos byla už pošestnácté předána cena Premia Bohemica, udělovaná některému ze zahraničních bohemistů za celoživotní přínos k propagaci české literatury a hlavně za překládání literárních děl českých autorů. Na rozdíl od minulých let, kdy cenu Premia Bohemica získávali převážně evropští překladatelé, putuje letošní ocenění až do vzdáleného Vietnamu panu Dương Tắt Tứ. Když dvacetiletý Dương Tắt Tứ přišel v roce 1955 studovat do Československa, jako úplně první vietnamský student všech dob, existoval ve Vietnamu překlad jediné české knížky – Fučíkovy Reportáže psané na oprátce, navíc přeložené přes francouzštinu. Dnes, zejména zásluhou 50 let trvající neúnavné práce pana Dương Tắt Tứ, mohou vietnamští občané číst knížky Jana Ámose Komenského, Boženy Němcové, Jana Nerudy, Jaroslava Haška, Karla Čapka, Franze Kafky, Vítězslava Nezvala či Jaroslava Seiferta. Bohužel pan Dương Tắt Tứ nemohl kvůli nemoci přijet na pražský veletrh a osobně převzít osobně prestižní ocenění od Obce překladatelů. Cenu nakonec převzala jeho dcera, která citovala Boženu Němcovou:“ Chtěla bych se znovu narodit po dvou stech letech, kdy svět už jistě bude krásný a spravedlivý“. Pan Dương Tắt Tứ tento citát volně parafrázoval, že by chtěl žít tak dlouho, aby stihl dokončit překlady všech krásných knížek, které si předsevzal. Mezi ně by patřila díla Boženy Němcové, T.G. Masaryka, Jiráskovy Staré pověsti české, Asanace od Václava Havla a spousty dalších. Popřejme tedy panu Dương Tắt Tứ pevné zdraví, ať může co nejvíce ze svého předsevzetí naplnit.



Mapa roku (Kartografická společnost ČR)

www.czechmaps.cz

Mapa roku pojedenácté

Do 11. ročníku prestižní soutěže o titul Mapa roku bylo přihlášeno 148 produktů, vydaných v průběhu roku 2008. Z nich odborná porota vybrala a ve čtvrtek 14. května vyhlásila následující vítěze:
-V kategorii Atlasy, soubory a edice map – Turistické mapy 1:50 000 (Kartografie Praha, a.s.),
- v kategorii Samostatná kartografická díla – CHKO Broumovsko – 4 jazykové verze (ROSY),
- v kategorii kartografické výsledky studentských prací – Tvorba turistické mapy – mapová příloha k DP bc.Tomáše Janaty (ČVUT Praha),
- v kategorii Digitální produkty a kartografické aplikace na internetu – Cykloatlas On-line (SHOCart spol. s.r.o.),
- v kategorii Kartografická díla pro školy – cena neudělena.



Tourmap (festival Tourmap a Avant Promotion)

www.tourfilm.cz

Vítězové 6. ročníku soutěže Tourmap

V pátek proběhlo vyhlášení vítězů 6. ročníku mezinárodní kartografické přehlídky turistických map, průvodců a cestopisů Tourmap 2009. Odborná porota vybírala z titulů ze sedmašedesáti zemí všech kontinentů a nakonec udělila tato první místa:

V kategorii I
Mapy a atlasy s turistickým obsahem

- Eesti lasteatlas 1 : 150 000 (Regio Ltd, Estonsko)
Prix Jury pro regionální cenu ČR
- Soubor map Jižní Moravy (Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, ČR)
Prix Jury pro regionální zahraniční produkt
- Soubor vodáckých, cykloturistických a běžeckých map Plzeňského kraje (Krajský úřad Plzeňského kraje, ČR)

V kategorii II - Turistické průvodce
- Soubor průvodců po Čechách, Moravě a Slezsku (S&D, ČR)
Prix Jury
- Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku (Fragment, ČR)
V kategorii III - Cestopisy
- Past na rovníku: Tajemná Indonésie I. (Freytag&Berndt + Livingstone, ČR)



Ceny Kolegia generálního ředitele ČT 2006 – 2009

www.edicect.cz

Česká televize udělovala ceny

V roce 2006 vydala Česká televize svou první knihu a od té doby obohatila knižní trh o celkem šedesát titulů. Nabídka knížek, které mají svého televizního bratříčka v podobě publicistických i hraných pořadů, je tedy už tak široká, že se Česká televize rozhodla odměnit ty nejlepší cenou Kolegia generálního ředitele ČT. Do boje o tři hlavní ceny bylo nominováno 15 titulů a 5 edičních řad, ale protože všechna díla byla kvalitní a bylo velmi těžké se rozhodnout jen pro tři vítěze, udělila porota ještě tři čestná uznání. Ta si odnesli autoři knížek Bubu-vánoční příběh, O češtině a Kluci v akci-fit rodinka. Cenu kolegia za nejlepší text získali autoři knihy reportáží U nás v Evropě. Nejlepším výtvarným počinem se může pochlubit kniha Alžběta Báthoryová: Oběť, nebo vrah? a nejlepší knihou z edice ČT z hlediska textové i výtvarné složky zároveň, se stala kniha Františkova velká kniha pohádek.



Ceny Akademie SFFH za rok 2008

Více informací na www.asffh.org

Nejlepší SF Michael Chabon: Židovský policejní klub (Odeon)

Nejlepší fantasy a horor Andrzej Sapkowski: Lux Perpetua (Leonardo)

Cena za dlouholetou práci pro SF Karel Saudek

Nejlepší teoretický/nebeletristický text Ondrej Herec: Z teórie modernej fantastiky (LIC)

Nejlepší česká nebo slovenská kniha Juraj Červenák: Bílá věž (Wales)

Nejlepší editor/redaktor Tomáš Němec

Nejlepší povídková sbírka Bruce Sterling: Vidím to jinak (Laser-books)

Nejlepší (domácí) výtvarník Michal Ivan

Nejlepší časopis nebo internetové médium Pevnost (šéfred. Tomáš Němec)

Nejlepší antologie Gardner Dozois – Jonathan Strahan (eds.): New Space Opera (Laser-books)

Nejlepší překladatel Richard Podaný

Zvláštní cena Michael Bronec – za podporu české fantastiky

Nejlepší nakladatelství Laser-books

Nejlepší povídka Jiří Pavlovský: Eskorta (Třpyt mečů, záblesky laserů)

Kniha roku Cormac McCarthy: Cesta (Argo) Richard Podaný, Zdeněk Rampas, Martin Šust a Pavel Weigel



Skřipec a skřipeček (Obec překladatelů)

www.obecprekladatelu.cz

Skřipec opět skřípl nezdařené překlady

Vyhlášení překladatelské anticeny Skřipec, která si klade za cíl upozorňovat na zvlášť velké nedostatky v jazykové realizaci vydaných překladů v oblasti krásné literatury i literatury faktu, už k programu Světa knihy neodmyslitelně patří. Letos porota udělila Skřipec dvěma publikacím: překladu románu Neala Stephensona Rtuť Hany a Martina Sichingerových, který v oblasti beletrie vydalo nakladatelství Talpress, a překladu knihy Leszka Mazana Polská Praha aneb Jak se z půlky stala polka, který vyšel z pera Václava Čapka a byl v oblasti literatury faktu vydán nakladatelstvím BVD.



Slovník roku (Jednota tlumočníků a překladatelů)

www.jtpunion.org

Kdo si odnesl cenu za slovník roku 2009?

Do 16. ročníku soutěže pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů bylo přihlášeno 94 titulů. Odborná porota, složená ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků, zasedala 23. března 2009 a udělila tyto ceny:

Hlavní cenu SLOVNÍK ROKU 2009 získal komplet:
BÜRGER, JOSEF: FRAUS VELKÝ EKONOMICKÝ SLOVNÍK NĚMECKO-ČESKÝ / ČESKO-NĚMECKÝ. FRAUS, PLZEŇ 2008.
a
BÜRGER, JOSEF: FRAUS VELKÝ EKONOMICKÝ SLOVNÍK NĚMECKO-ČESKÝ / ČESKO-NĚMECKÝ NA CD-ROM. FRAUS, PLZEŇ 2008.

Cena poroty za překladový slovník:
Dubský, J., Rejzek, V.: ŠPANĚLSKO-ČESKÝ A ČESKO-ŠPANĚLSKÝ SLOVNÍK. LEDA, Voznice 2008.

Cena poroty za výkladový slovník:
Klégr, Aleš: TEZAURUS JAZYKA ČESKÉHO. SLOVNÍK ČESKÝCH SLOV A FRÁZÍ SOUZVUČNÝCH, BLÍZKÝCH A PŘÍBUZNÝCH. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2008.

Cena poroty za encyklopedické dílo:
Janoušek, Pavel a kol.: DĚJINY ČESKÉ LITERATURY 1945-1989 (díl I.-1945-1948, díl II.-1948-1958, díl III. - 1958-1969, díl IV. – 1969-1989). Academia, Praha 2008.

Cena poroty za biografický slovník:
Merhaut, Luboš a kol.: LEXIKON ČESKÉ LITERATURY (1. díl A-G, 1985; 2. díl H-L, 1993; 3. díl N-Ř, 2000; 4. díl S-Ž; dodatky A-Ř). Academia, Praha 1985-2008.

Cena poroty za elektronický slovník:
SLOVNÍK ČESKÝ JAZYK – ČESKÝ ZNAKOVÝ JAZYK. Školská jazykovědná terminologie pro 1. a pro 2. stupeň ZŠ. 1. vyd. Ústav českého jazyka a teorie komunikace. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Cena poroty za slovník vydaný ve Slovenské republice:
SLOVNÍK RUSKEJ LITERATÚRY 11.-20. STOROČIA. VEDA, vydavateľstvo SAV, Bratislava 2008.

Porota také udělila tato čestvá uznání:
Horáček, Petr: ENCYKLOPEDIE LISTNATÝCH STROMŮ A KEŘŮ. Computer Press, Brno 2008. Štraus, František: SLOVNÍK POETIKY. Literárne informačné centrum Bratislava – Slovenská národná knižnica Martin, 2007.
Fikejz, Miloš: ČESKÝ FILM – HERCI A HEREČKY (I. díl A-K, 2006; II. díl L-Ř, 2007; III. díl S–Ž, 2008) LIBRI, Praha 2006-2008.
Šorel, Václav: ENCYKLOPEDIE ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO LETECTVÍ II. Letadla od roku 1993 do současnosti. Historie nejvýznamnějších výrobců letadel. Computer Press, Brno 2008.



Cena Miroslava Ivanova za literaturu faktu (Klub autorů literatury faktu)

Devátý ročník Cen M. Ivanova za literaturu faktu – tisková informace

Více informací najdete na www.kalf.cz

Vyhlášení letošních literárních Cen M. Ivanova uskutečnil Klub autorů literatury faktu (KALF) v Autorském sále levého křídla Průmyslového paláce pražského Výstaviště. Porota pracovala v sedmi členech (J. Čeňková, D. Kalinová, P. Kubíková, J. Adlt, M. Žák, J. Halada jako předseda a M. Kučera jako tajemník). V pěti kategoriích se sešlo třicet osm titulů, dále velké množství publicistických příspěvků. Porota vzala na vědomí soupis titulů došlých do 28. 2. 2009 a předběžně eliminovala tituly, které z formálních, obsahových důvodů neaspirují na ceny či prémie. Porota po diskusi rozhodla o cenách a prémiích v jednotlivých kategoriích takto:

Kategorie I – cena za celoživotní dílo v literatuře faktu
- uděluje se spisovateli a publicistovi Jiřímu S. Kupkovi.

Kategorie II – produkce literatury faktu za poslední tři roky :
- hlavní cena se uděluje Martinu Novákovi za knihu Džihád proti Kremlu, Praha 2008, vydanou nakladatelstvím EPOCHA, Praha 2008,
- cena se uděluje Vladimíru Kupkovi za knihu Pražská opevnění, vydanou nakladatelstvím LIBRI, Praha 2008,
- cena se uděluje Jiřímu Chalupovi za knihu Don Carlos a ti druzí, Praha 2008, vydanou nakladatelstvím EPOCHA, Praha 2008,
- prémie se uděluje Luboši Y. Koláčkovi za knihu Vzpomínky na Ludvíka Součka, Třebíč 2008, vydanou nakladatelstvím AKCENT, Třebíč 2008,
- prémie se uděluje Jaroslavu Čvančarovi za knihu Někomu život, někomu smrt, Československý odboj a nacistická okupační moc 1943-1945, vydanou nakladatelstvím LAGUNA, Praha 2008, oceněno za úplné a dokončené vydání tří dílů historie odboje,
- prémie se uděluje Přemyslu Veverkovi za knihu Jak se chodí do Lidic, Nymburk 2008, vydanou Nakladatelstvím Ivan Ulrych, VEGA-L, Nymburk 2008,
- čestné uznání se uděluje Pavlu Šrámkovi za knihu Ve stínu Mnichova. Z historie československé armády 1932-1939, vydanou, nakladatelstvím MLADÁ FRONTA, Praha 2008,
- čestné uznání se uděluje Karlu Richtrovi za knihu Zločin, který unikl trestu. Masakr v Katyni, vydanou nakladatelstvím EPOCHA, Praha 2008,

Kategorie III – díla autorů literatury faktu do 39 let:
- hlavní cena se uděluje Janu Michlovi za knihu Cizinci v RAF. Stíhači z okupované Evropy. Od obrany k vítězství, vydanou nakladatelstvím NAŠE VOJSKO, Praha 2008,
- cena se uděluje Ladislavu Kudrnovi za knihu Na zemi a obloze západní Evropy, vydanou nakladatelstvím NAŠE VOJSKO, Praha 2008,
- čestné uznání se uděluje Martinu Nekolovi za knihu Hitlerovi satrapové, vydanou nakladatelstvím NAŠE VOJSKO, Praha 2007.

Kategorie IV – cenu za publikovanou časopiseckou tvorbu za uplynulý kalendářní rok
se uděluje Ivanu Brožovi za sérií článků uveřejněných v Revui literatury faktu Přísně tajné, Pražské vydavatelské společnosti

Kategorie V – cena pro nakladatele soustavně se věnujícímu vydávání literatury faktu
se uděluje nakladatelství XYZ se sídlem v Praze, zejména za reedice děl Miroslava Ivanova.

Porota rozhodovala o cenách, prémiích a čestných uznáních ve většině případu naprosto jednomyslně, shodla se na oceněních. Slavnostní udílení Cen Miroslava Ivanova se konalo v pátek 15. května 2009 v 16 hodin v Autorském sále levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, a to při příležitosti knižního veletrhu Svět knihy. Celý program uváděl televizní a rozhlasový moderátor Václav Moravec. Udílení literárních Cen se zúčastnili představitelé měst Jaroměř a Letohrad, zástupci Obce spisovatelů, SČKN, AIEP, Správy Odkazu E. E. Kische a další hosté.

Uzávěrka 10. ročníku Cen M. Ivanova i Cen E. E. Kische je 28. 2. 2010, přičemž zároveň byl vyhlášen 3. ročník Regionální ceny M. Ivanova za literaturu faktu. Uzávěrka soutěže (2 výtisky zaslat, rok vydání 2006–08, na adresu Jan Halada, Fakulta sociálních věd, Smetanovo nábřeží 6, 110 00 Praha 1) je 31. 8. 2009, vyhlášení soutěže bude při příležitosti setkání autorů literatury faktu v září 2009 v Letohradu. Knihy do soutěže Egona Ervína Kische lze zasílat na adresu Správa Odkazu E.E.Kische, Miroslav Kučera, Ouholická 453/35, 181 00 Praha 8 – Čimice, telefon 603 766 044, e-mail mirek.krimi@wo.cz



Rosteme s knihou – Za tuhle knihu Vám patří dík, Moje knižní jednička

(Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih – Rosteme s knihou, www.rostemesknihou.cz)

Soutěže Knižní jednička a Dík spisovateli se vydařily

V pátek dopoledne proběhlo na veletrhu vyhlášení vítězů soutěží pořádaných v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou - Moje knižní jednička a Za tuhle knihu Vám patří dík, dopis oblíbenému spisovateli.
Na úvod ředitelka společnosti Svět knihy, s.r.o. Dana Kalinová informovala o kampani a projektech, které jsou v rámci ní organizovány. K soutěžím uvedla: „Většina příspěvků byla opravdu mimořádně zdařilá, je vidět, že poděkování spisovateli šlo žákům a studentům „pod kůži“ a dokázali opravdu mistrně vyjádřit své hluboké zážitky, které jim četba poskytuje“. Poté moderátor pořadu Lukáš Hejlík společně s herečkou Annou Kulovanou vyhlašovali vítěze jednotlivých kategorií, kteří obdrželi od organizátorů zajímavé ceny.

Moje knižní jednička - do soutěže přišlo 1631 tipů na knižní jedničku.

Výsledky podle kategorií:
v I. kategorii (1. – 5. třída) vyhrál Harry Potter (Rowlingová J.K.), dále Děti z Bullerbynu (Lindgrenová A.) a Letopisy Narnie (Lewis C.S.)
ve II. kategorii (6. – 9. třída) vyhrál opět Harry Potter (J. K. Rowlingová J.K.),, dále Letopisy Narnie a Stmívání (Meyerová Stephanie)
ve III. kategorii (střední školy) vyhrálo Mládí v hajzlu (Payne C.D.), dále Dragon (Paulini Christopher) a My děti ze stanice ZOO (Christiane F.)
Za tuhle knihu Vám patří dík - celkem 1898 prací hodnotila odborná porota, která jako absolutní vítěze vybrala:
v I. kategorii – Jakuba Christiana Vosse z Benešova s díkem Josefu Čapkovi za knihu Povídání o pejskovi a kočičce
ve II. kategorii Lukáše Pastiera ze Sokolova za dík Aloisi Jiráskovi za Staré pověsti české
ve III. Kategorii Janu Delongovi z Třince za dík Andreji Sapkowskému za Zaklínače Zvláštní cena za mimořádně vtipný text byla udělena Ladislavu Bartoňovi za dík J. K. Rowlingové za Harryho Pottera.
Organizátoři soutěže mohou být spokojeni, předávání cen se vydařilo a odměnou jim byly šťastné tváře autorů vítězných prací.



Škola základ života (Obec spisovatelů)

www.obecspisovatelu.cz



Řada dalších cen je udělována jednotlivými nakladateli.